• بخشهای خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 340
   کد: 109994
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۵/۰۷/۲۶
   معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد:

   مباحث شهری نیاز به فرهنگ‌سازی دارد

   معاون معماری و شهرسازی شهرداری مشهد گفت: همانطور که در مباحث مربوط به راهنمایی و رانندگی به طور مثال بستن کمربند ایمنی فرهنگ‌سازی زیادی انجام شده و این موضوعات جا افتاده است برخی مباحث شهری هم نیاز به فرهنگ‌سازی دارند.
   مباحث شهری نیاز به فرهنگ‌سازی دارد

   به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، محمدرضا حسین‌نژاد امروز 25 مهر ماه در نشست بررسی رویکرد تاب‌آوری شهری در راستای دستیابی به جامعه ایمن مشهد 2017 که در محل فرهنگسرای کودک و آینده برگزار شد، اظهار کرد: اگر در مباحث شهری فرهنگ‌سازی انجام شود کار مسئولان کاهش می‌یابد همچنین اگر قرار است تصمیمی گرفته شود یک کارکرد دو سویه بین مسئولان و مردم انجام می‌شود.

   وی با تاکید بر رابطه دوسویه بین مردم و شهرداری، ادامه داد: اگر شهرداری مدیریت بالایی داشته باشد، اما شهروندان آگاه نباشند و اگر شهروندان آگاه باشند، اما مدیریت شهری را قبول نداشته باشند دچار مشکلات خواهیم شد، حرکت دو سویه باید تداوم پیدا کند.

   معاون معماری و شهرسازی شهرداری مشهد با اشاره به اینکه انسان‌های اولیه از بلایای طبیعی می‌ترسیدند، گفت: پیشرفت تکنولوژی و فکر موجب شد انسان‌ها روی آب خانه و پل بسازند و ساختمان‌های مقاوم در برابر طوفان ایجاد کنند، در حال حاضر آلودگی صوتی، ترافیک و ... را داریم و ترس از تکنولوژی به وجود آمده است.

   وی عنوان کرد: تاب‌آوری شهر دو قسمت دارد بخشی مربوط به بلایای طبیعی و بخشی مربوط به مواد مصنوعی است که خودمان آن‌ها را ساخته‌ایم. کشورهایی که بلایای طبیعی زیادی داشته‌اند نظیر ژاپن پیشگامان این موضوع هستند و بیانیه‌های مختلف و راهکارهای مختلف را ارائه داده‌اند، رکن اول هر موضوعی که پیشنهاد داده می‌شود مردم است.

   معاون معماری و شهرسازی شهرداری مشهد تصریح کرد: مهم‌ترین رکنی که موجب شد بتوانیم هشت سال در برابر دشمنان مقاومت کنیم فرمایش امام خمینی(ره) در مورد بسیج بود ایشان گفتند باید بسیج 20 میلیونی داشته باشیم؛ اگر بحرانی رخ دهد و مردم آگاهی‌های لازم را نداشته باشند و با دستگاه‌ها و ساختارهای اداری همکاری نکنند حتی اگر بهترین نقشه هم برای بحران طراحی شود، عملی نخواهد شد.

   حسین‌نژاد با تاکید بر اینکه شناخت بلایای طبیعی باید وجود داشته باشد، اضافه کرد: دانش و شناخت بلایای طبیعی یک رکن مهم است این موضوع به ویژه برای کسانی که تصمیم‌گیرنده هستند اهمیت بیشتری پیدا می‌کند، از مواردی مهمی که در تمام علوم ایجاد شده آینده‌پژوهی است به طور مثال در حال حاضر دوره بازگشت زلزله و سیل را پیش‌بینی می‌کنند.

   وی گفت: در خصوص بلایای مصنوعی و دست‌ساخته‌های بشر باید توجهات لازم انجام شود تا در این خصوص شهر طاقت لازم را داشته باشد؛ در طرح جامع مشهد یکی از موارد مهمی که به آن توجه کرده‌ایم بحث‌های مربوط به مدیریت بحران و اتفاقاتی است که دست ساخته بشر است.

   حسین‌نژاد با اشاره به ارتباطات امروزی و اینکه دنیا دهکده جهانی کوچک است، اظهار کرد: در حال حاضر زمان آزمون و خطا سپری شده و برای مدیران شهری بخشیدنی نیست که بگویند این موضوع را نفهمیده‌ایم و آن را اشتباه طراحی کردیم و جان کسی گرفته شده است.

   وی عنوان کرد: این همایش به عنوان یک الزام است که بتوانیم ارتباط با مردم را به وجود بیاوریم تا هم کمبودها را شناسایی کنیم و هم ارتباط دو سویه با مردم ایجاد کنیم، جای خوشبختی است که در این همایش مردم هم حضور دارند.

   تعداد بازدید: 340
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
 • سایت های مرتبط
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 998,617
  تعداد بازدید امروز : 31
  تعداد بازدید دیروز : 943
  آخرین به روزرسانی : 12:30  1397/02/27
 • تماس با ما
  آدرس :

  مشهد ، میدان شهدا ، ساختمان توسعه شهرداری مرکزی ، طبقه سوم

  تلفن :32244124
  فاکس :32244125
  رایانامه :shahrsazi@mashhad.ir
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تاتامین و به روزرسانی محتوا:  معاونت شهرسازی و معماری شهرداری مشهد
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد