• بخشهای خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 462
   کد: 109996
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۵/۰۷/۲۶
   سرپرست مدیریت ساماندهی و مهندسی بحران شهرداری مشهد:

   شهرهای موفق در پویش تاب‌آورسازی شهرها توسعه‌یافته نبوده‌اند

   سرپرست مدیریت ساماندهی و مهندسی بحران شهرداری مشهد گفت: شهرهای موفق در پویش تاب‌آورسازی شهرها که سازمان ملل برگزارکننده آن است به هیچ وجه توسعه‌یافته نبوده‌اند.

   شهرهای موفق در پویش تاب‌آورسازی شهرها توسعه‌یافته نبوده‌اند

   به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، امیر عزیزی در نشست بررسی رویکرد تاب‌آوری شهری در راستای دستیابی به جامعه ایمن مشهد 2017 که در محل فرهنگسرای کودک و آینده برگزار شد، در خصوص واژه تاب‌آوری، اظهار کرد: این واژه قدمتی 40 ساله دارد و از سال 2010 کلید خورده است، بعد از گذشت پنج سال از چارچوب اصول پنجگانه هیوگو که در سال 2005 مدون شده بود سازمان ملل به این نتیجه رسید که به اهداف اجرایی خود در شهرها نرسیده است. به همین دلیل پویش تاب‌آورسازی شهرها را تشکیل داد. کار این پویش این بود که در شهرها مباحثی را مطرح می‌کرد،عضویت می‌پذیرفت و کمک می‌کرد که شهرها به تاب‌آوری برسند.

   وی افزود: نکته جالب این است که شهرهای موفق در این پویش به هیچ وجه توسعه‌یافته نبوده‌اند؛ بیشتر شهرهایی که مشکلات زیادی داشتند همچون فیلیپین که در سیل و زلزله مشکلات زیادی دارد مقام اول را در این کمپین کسب کرده‌اند همچنین شهری در پاکستان در سال 2012 مقاوم‌سازی ساختمان‌ها را با مشارکت مردم انجام داده بود و به عنوان برنده پویش انتخاب شد.

   عزیزی خاطرنشان کرد: این دیدگاه که حتما شهرهای پیشرفته موفق‌ هستند اشتباه است و اصلا این‌گونه نیست سابقه کار پویش سازمان ملل می‌گوید معمولا کشورهای در حال توسعه حتی آن‌ها که توسعه‌یافته نیستند، اما به این درک واحد رسیده‌اند که روزی بحران به سراغ آن‌ها می‌آید، موفق بوده‌اند.

   سرپرست مدیریت ساماندهی و مهندسی بحران شهرداری مشهد با اشاره به اینکه شهر مشهد اولین شهر ایران بود که به پویش تاب‌آورسازی شهرها در سال 2010 پیوست، تصریح کرد: بعد از این موضوع اتفاقات خوبی رخ داد از جمله اینکه اجلاس آسیایی جامعه ایمن مشهد 2017در اسفندماه برگزار می‌شود.

   وی از برگزاری اجلاس آسیایی جامعه ایمن مشهد2017 در روزهای 16 تا 18اسفندماه سال جاری در مشهد خبر داد و خاطرنشان کرد: 19 تا 21 اسفندماه نیز برای اولین بار در کشور دوره‌های آموزشی شاخص‌های سند سندای برگزار خواهد شد.

   عزیزی ادامه داد: روز گذشته برگزاری این دوره قطعی شد و مدرسان آن از سازمان ملل متحد خواهند آمد؛ سند سندای را ترجمه کرده‌ایم این سند دارای 10 شاخص است و در کل دنیا 10 کشور است که شاخص‌های هیوگو و سند سندای را دارند. شاخص‌های سند سندای به وظایف شهرداری‌ها نزدیک شده است امیدواریم بتوانیم همان طور که چهل و هشتمین شهر در پویش تاب آوری شهرها بوده‌ایم و در حال حاضر این پویش سه هزار عضو دارد بتوانیم تا پایان سال اصول اولیه شاخص‌ها را اجرایی کنیم.

   سرپرست مدیریت ساماندهی و مهندسی بحران شهرداری مشهد گفت: 26سال پیش در سال 1989 در جلسه مجمع عمومی سازمان ملل متحد 13 اکتبر روز جهانی کاهش اثرات بلایای طبیعی نامگذاری شد و هر سال برای این روز یک شعار تعیین می‌شود «چگونه با وجود بلایا می‌توان زنده ماند؟ افزایش آگاهی، کاهش مرگ و میر» شعار سال جاری است.

   وی افزود: کاری که ژاپن انجام می‌دهد در راستای همین شعار است؛ ژاپن برای بحران‌های مختلف که شاید زلزله و سونامی بیشترین آن‌هاست، اما مشکلاتی همچون برف و یخبندان را هم دارند واژه زندگی را به کار می‌برند. کتابی با عنوان زندگی با برف و زندگی با زلزله دارند برخلاف ما که اگر دستورالعملی تهیه می‌کنیم اسم آن را بحران سفید و بحران زلزله می‌گذاریم.

   عزیزی با تاکید بر اینکه جامعه هدف ما باید شهروندان باشند، گفت: حدود 11 سال است که در مجموعه بحران شهرداری مشهد برای مدیران و کارشناسان برنامه می‌گذاریم، اما مسئولان جابه‌جا و یا بازنشسته می‌شوند در حالی که شهروندان همیشه باقی می‌مانند بنابراین برنامه اصلی خود را با وجود این شعار بر روی شهروندان متمرکز کرده‌ایم.

   سرپرست مدیریت ساماندهی و مهندسی بحران شهرداری مشهد اضافه کرد: چارچوب هیوگو پنج اصل دارد؛ اصل اول این است که دولت محلی پاسخگو وجود داشته باشد که همان شهرداری است، اصل بعدی این است که مردم را مشارکت دهیم، افزایش آگاهی و برگزاری دوره‌های آموزشی سومین اصل است، چهارمین اصل هم می‌گوید تیم واکنش اضطرار سریع باید وجود داشته باشد تا اگر اتفاقی افتاد در ساعات اولیه بحران را کنترل کند.

   وی خاطرنشان کرد: این چهار اصل به خوبی در کشور وجود دارد، اما پاشنه آشیل کشور ما بحث کاربری‌های نامناسب و عدم نظارت‌های دقیق است؛ اگر پنج اصل هیوگو را بررسی کنیم می‌بینیم قبل از اصول هیوگو هم این موارد در کشور وجود داشته نکته مهم اینجاست که کاربری‌های مناسب تعریف نمی‌شود و نظارت‌ها هم دقیق نیست.

   سرپرست مدیریت ساماندهی و مهندسی بحران شهرداری مشهد عنوان کرد: یکی از اصول بسیار مهم که در سال 2015 در چارچوب سند سندای تدوین شد موضوع استفاده از تکنولوژی‌های نوین بود در ژاپن با وجود زلزله و سونامی‌های بزرگ میزان خسارت سازه‌ای بسیار کم است.

   وی ادامه داد: در سازمان ملل هر دو سال جشنواره‌ای برگزار می‌شود که در آن به افراد کشورها و شهرهایی که کار خلاقانه در راستای کاهش خطرپذیری انجام داده‌اند جوایزی داده می‌شود، با الهام‌گیری از این موضوع از سه سال پیش این جشنواره را تحت عنوان جشنواره ملی مدیریت بحران ثامن برگزار کرده‌ایم.

   امسال هم چهارمین فراخوان را داده‌ایم؛ افراد می‌توانند تا اواخر دی ماه طرح‌های خود را ارسال کنند. علاوه بر اینکه به طرح‌های برتر جایزه داده می‌شود به تجاری‌سازی طرح‌ها نیز کمک می‌کنیم، در طول سه سال گذشته حدود 8 طرح خلاقانه داشته‌ایم که تجاری شده‌اند.

   تعداد بازدید: 462
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
 • سایت های مرتبط
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 998,652
  تعداد بازدید امروز : 66
  تعداد بازدید دیروز : 943
  آخرین به روزرسانی : 12:30  1397/02/27
 • تماس با ما
  آدرس :

  مشهد ، میدان شهدا ، ساختمان توسعه شهرداری مرکزی ، طبقه سوم

  تلفن :32244124
  فاکس :32244125
  رایانامه :shahrsazi@mashhad.ir
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تاتامین و به روزرسانی محتوا:  معاونت شهرسازی و معماری شهرداری مشهد
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد