• بخشهای خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 429
   کد: 117018
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۵/۱۰/۲۴
   معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد مطرح کرد :

   لزوم مشارکت شهروندان در تدوین طرح‌های جامع و تفصیلی شهرها

   متأسفانه طرح‌های جامع و تفصیلی بیشتر حالت حکمرانی دارد و نتوانسته‌ایم مردم را در این مسیر با خود همراه کنیم در حالی که باید جامع‌نگر و به کار گروهی عادت کنیم و مردم را در اداره شهر دخالت دهیم.
   معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد مطرح کرد:

   معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد گفت: در طرح‌های جامع و تفصیلی مشارکت مردم باید نقشی اساسی و مهم داشته باشد.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، محمدرضا حسین نژاد در ششمین همایش سالانه گروه تخصصی شهرسازی استان خراسان رضوی که در هتل پردیسان مشهد برگزار شد، اظهار کرد: در تصویب طرح جامع افرادی زیادی از رشته‌های مختلف حضور دارند و زحمات فراوانی در این مسیر کشیده می‌شود.
   وی افزود: وقتی از بالا به پایین طرح جامع را دیکته می‌کنیم با برخی مقاومت‌های مردم نیز مواجه می‌شویم در حالی که باید نقش مردم در بحث شهرسازی و طرح جامع مورد توجه ویژه قرار گیرد.
   حسین نژاد بیان کرد: در بحث طرح جامع شهرداری تنها در مقام اجرا قرار دارد و در تدوین آن نقشی ندارد بر همین اساس باید طراحان طرح‌های جامع به اجرایی بودن آن نیز دقت داشته باشند.
   وی با بیان اینکه میانگین تحقق‌پذیری طرح‌های جامع در کشور تنها 25 درصد است، تصریح کرد: یکی از اصلی‌ترین عوامل تحقق‌ناپذیری طرح‌های جامع بحث تهیه زمین است به گونه‌ای که برای نمونه در طرح فعلی جامع شهر مشهد اگر بخواهیم تمام زمین‌های مدنظر را تملک و اجرا کنیم نیازمند 90 هزار میلیارد تومان بودجه است که نیمی از باید توسط دولت در نظر گرفته شود.
   معاون معماری و شهرسازی شهرداری مشهد اضافه کرد: در حالی که دولت چنین بودجه را بر هیچ شهری در نظر نمی‌گیرد از طرفی درآمد نقدی شهرداری مشهد سالانه حدود 2 هزار میلیارد تومان است و نمی‌تواند چنین رقمی را در نظر بگیرد بر همین اساس، تحقق‌پذیری طرح جامع به شدت کاهش می‌یابد.
   وی اضافه کرد: از طرفی وقتی شهری 20 سال با یک روند غلط و به صورت تراکم فروشی اداره شده حالا اگر به دنبال جلوگیری از این روش باشیم بسیار مشکل است پس باید ابتدا این مشکلات را در شهر حل کنیم.
   حسن نژاد با تأکید بر اینکه در طرح‌های جامع و تفصیلی مشارکت مردم باید نقشی اساسی داشته باشد، عنوان کرد: متأسفانه طرح‌های جامع و تفصیلی بیشتر حالت حکمرانی دارد و نتوانسته‌ایم مردم را در این مسیر با خود همراه کنیم در حالی که باید جامع‌نگر و به کار گروهی عادت کنیم و مردم را در اداره شهر دخالت دهیم.
   وی خاطرنشان کرد: باید در حوزه تدوین طرح جامع تغییراتی اساسی توسط مجلس شورای اسلامی صورت گیرد زیرا بعد از دهه‌ها مشخص شده که در حال طی کردن یک دور باطل هستیم البته باید راه‌حل‌های اساسی و کارشناسی نیز در این حوزه ارائه کنیم.

   تعداد بازدید: 429
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
 • سایت های مرتبط
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 998,604
  تعداد بازدید امروز : 18
  تعداد بازدید دیروز : 943
  آخرین به روزرسانی : 12:30  1397/02/27
 • تماس با ما
  آدرس :

  مشهد ، میدان شهدا ، ساختمان توسعه شهرداری مرکزی ، طبقه سوم

  تلفن :32244124
  فاکس :32244125
  رایانامه :shahrsazi@mashhad.ir
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تاتامین و به روزرسانی محتوا:  معاونت شهرسازی و معماری شهرداری مشهد
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد