• بخشهای خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 331
   کد: 118689
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۵/۱۱/۱۴
   تصویب سند ملی معماری و شهرسازی ایرانی- اسلامی؛

   آیا راهبردهای کلی نقشه راهی برای تحقق معماری ایرانی- اسلامی است؟

   امیدواریم اگر در قانون برنامه ششم توسعه در زمینه معماری ایرانی- اسلامی تاکیداتی شود با فضای همدلی به سمتی حرکت کنیم تا یک سند محکمی ارائه شود.
    آیا راهبردهای کلی نقشه راهی برای تحقق معماری ایرانی- اسلامی است؟

   در گذشته هنر اصیل ایرانی و اسلامی هم‌آمیختگی زیبایی را با ابنیه‌های مسکونی به وجود آورده بود که این نشان از جایگاه مهم هنر ایرانی و اسلامی در بین مردم داشت اما به راستی چه شد که رفته رفته غبار فراموشی بر روی تلفیق معماری و این هنر اصیل که در همه جای دنیا مورد تحسین قرار گرفته است، نشست؟
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، هر کشوری باید بسته به فرهنگ خود برای نشان دادن فرهنگش از طریق مختلف راهی بگشاید که این می‌تواند سبک معماری بناهایش باشد یا راه‌های دیگر؛ ایران اسلامی کشوری با فرهنگ غنی است که از دیرباز در بین ممالک مختلف دنیا کشوری با ریشه فرهنگی اصیل شناخته شده است
   زمانی که به بناهای کوچک و بزرگ شهر می‌نگریم چیزی جز خشکی تلفیق سنگ و آهن را نمی‌تواند دید و این شد که شهرها را به یک کالبدی بی‌روح تبدیل کرده اما این سوال مطرح می‌شود که آیا مسیر مشخص و کاربردی برای تلفیق معماری ایرانی و اسلامی در ابنیه‌سازی ارائه شده است؟
   متاسفانه با وجود اینکه هنرمندان، اساتید حوزه و دانشگاه، کارشناسان و افراد نخبه زیادی برای تعریف مشخصی از معماری ایرانی و اسلامی پای کار آمده‌اند اما هنوز برنامه عملی برای این موضوع تدوین نشده و این باعث سردرگمی در این زمینه شده است.
   در قوانین مختلف کشور از جمله برنامه‌ توسعه نیز بر استفاده از معماری ایرانی و اسلامی در ساختمان‌های شهرها تاکید شده است اما هیچ کدام از این قوانین به بدنه اجرایی نزدیک نشده است و شهرداری‌ها نیز که باید در مقام اجرا نقش خود را ایفا کنند هنوز قانون مشخصی دستشان را پر نکرده است.
   دقیقا یک هفته پیش در جلسه شامگاهی شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست رییس جمهور، سند ملی معماری و شهرسازی ایرانی- اسلامی به تصویب رسید اما در این سند باز هم کلیات مطرح شده است و نمی‌توان مسیر مشخصی را برای آن یافت.
   در این سند 10 سیاست اصلی برای ساماندهی وضعیت معماری در شهرهای کشور، با اولویت کلان‌شهرها ارائه شده است تا به دستگاه‌های ذیربط ابلاغ و برای تضمین، تبدیل به لایحه قانونی و یا بخش‌نامه‌هایی در سطوح اجرایی کشور شود.
   تدوین و تصویب و رعایت سبک معماری شهرسازی ایران اسلامی بر مبنای میراث معنوی مشترک اسلامی و با استفاده از فنون و مهارت‌های پدید آمده در ادوار تاریخ ایران، نهادینه‌سازی و توسعه روابط و تعاملات خانه، مسجد، مدرسه، محله و مراکز فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی با مرکزیت مسجد، ایجاد کرسی‌های نظریه‌پردازی و قطب‌ها و مراکز علمی و پژوهشی جامع، ارتقای سطح دانش و توانمندی‌های فنی، اصلاح و بازنگری در محتوا، رشته‌ها، گرایش‌های آموزشی در حوزه معماری شهرسازی ایرانی – اسلامی، توجه و اهمیت به پدافند غیرعامل و آمادگی در حوادث غیرمترقبه و پیشگیری از وقوع جرم، حفاظت و احیای بناها و بافت‌های تاریخی شهری و روستایی، مدیریت فضای زیست شهری در جهت زیباسازی و تأمین نشاط در زندگی شهری و همچنین ارتقای بینش و افزایش آگاهی‌های عمومی در خصوص ویژگی‌ها، اصول و ارزش‌های شهر و معماری ایرانی – اسلامی از جمله مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص سند معماری ایرانی – اسلامی است.
   اما آیا چه میزان این سند و یا هر قانون دیگری می‌تواند نقشه راه روشنی برای پیاده‌سازی معماری ایرانی اسلامی باشد؟
   سند محکمی در خصوص معماری ایرانی – اسلامی ابلاغ نشده است
   در این زمینه با معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد به گفتگو نشستیم که در ادامه می‌خوانید:
   محمدرضا حسین‌‎نژاد می‌گوید: معماری اسلامی و ایرانی موضوع جدیدی نیست و در قانون پنجم توسعه براساس تاکیدات مقام معظم رهبری در این خصوص به وزارت راه و شهرسازی تکلیف شد تا به عنوان مقنن جهت اجرا به شهرداری‌ها ارائه شود.
   وی ادامه می‌دهد: در این راستا جلسات کارشناسی زیادی در وزارت راه و شهرسازی برگزار شد و از دستگاه‌ها، نخبگان و اساتید حوزه و دانشگاه دعوت به عمل آمد تا بتوانند در این مهم با شورای عالی شهرسازی همکاری کنند.
   معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد اظهار می‌کند: متاسفانه تا این لحظه سند محکمی در خصوص رعایت معماری ایرانی - اسلامی به شهرداری‌ها ابلاغ نشده و صرفا به راهبردهای کلی اشاره شده است.
   حسین‌نژاد، سند ملی معماری و شهرسازی ایرانی – اسلامی (که اخیرا در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شد) را در راستای تاکید برنامه پنجم توسعه در این خصوص می‌داند و تصریح می‌کند: با وجود اینکه سند ملی معماری و شهرسازی ایرانی- اسلامی تصویب شده کلیات را مشخص کرده اما با این حال شهرداری‌های کشور در بحث‌های وحدت رویه و خطوط کلی همکاری خواهند داشت.
   وی ادامه می‌دهد: سند ملی معماری و شهرسازی ایرانی- اسلامی تاکیدی بوده بر اجرای معماری ایرانی- اسلامی است و به صورت کلی موارد را مطرح کرده است.
   معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد تصریح می‌کند: باید عملی‌تر و جامع‌تر باید به موضوع معماری ایرانی و اسلامی نگاه شود تا خروجی قوی‌تری برای شهرداری‌ها احصا شود.
   حسین‌نژاد با اشاره به اینکه شهرداری مشهد در خصوص معماری ایرانی و اسلامی معطل پرداختن به جزییات در قوانین نمانده است، می‌گوید: در حال حاضر شهرداری با مشاوران متخصصی در زمینه معماری ایرانی و اسلامی قرارداد منعقد کرده است و امیدواریم بتوانیم از خروجی مطالعات مشاور مواردی را احصا کنیم تا در طرح‌های تفصیلی که در دست تهیه است، بگنجانیم.
   وی خاطرنشان می‌کند: این خروجی زمانی که مسیر کمیسیون ماده 5 را طی کند شهرداری مشهد موفق می‌شود تا عنوان پیشرو در مباحث معماری اسلامی- ایرانی راهکارها و دستوراتی را در هنگام صدور پروانه ساختمانی و تعریف ضوابط مربوط به طرح‌های تفصیلی در کلیه ساخت و سازهای کاربری‌های مختلف اجرایی کند.
   معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد می‌گوید: امیدواریم اگر در قانون برنامه ششم توسعه در زمینه معماری ایرانی- اسلامی تاکیداتی شود با فضای همدلی به سمتی حرکت کنیم تا یک سند محکمی ارائه شود.
   مشکلات معماری با بخش‌نامه حل نمی‌شود
   اما طبق گفته‌های دبیر شورای عالی معماری و شهرسازی کشور و معاون وزیر راه و شهرسازی که در سایت شورای عالی انقلاب فرهنگی منتشر شده، در حال حاضر از دیدگاه نظری در مورد معماری اسلامی ایرانی اتفاق نظری وجود ندارد.
   پیروز حناچی بیان می‌کند: برخی این را یک مصداق می‌بینند مثلاً می‌گویند هر بنایی که گنبد و مناره و یا هندسه داشته باشد یک بنا با معماری اسلامی - ایرانی است اما برخی دیگر این نوع معماری را یک مفهوم می‌بینند.
   وی تصریح می‌کند: اگر بخواهیم در شهرهایمان یک آسیب‌شناسی کنیم، می‌بینیم که امروز تمام نقاط روستایی و شهری ما شبیه هم شده است. از چابهار تا جلفا، از خرمشهر تا سرخس در مناطق شهری و روستایی همه چیز در حال شبیه هم شدن است و این اتفاق هم به شکل عجیبی دارد، گسترش پیدا می‌کند.
   معاون وزیر راه و شهرسازی می‌گوید: انگار افرادی که در این سرزمین‌ها زندگی می‌کنند نه مزیت‌های سرزمین‌شان را می‌شناسند و نه اصولی را که باید در این مناطق مورد توجه قرار دهند بنابراین عارضه‌ای پیش آمده که این عارضه ریشه‌ها و دلایلی دارد.
   حناچی معتقد است که ما موفق نشدیم مکان‌های تاریخی شهرهایمان را به فاخرترین قسمت‌های شهرمان تبدیل کنیم.
   وی تصریح می‌کند: در دنیا تقریباً گران‌ترین بخش‌های شهر همان مناطق تاریخی شهرها است و تلاش کرده‌اند که با آوردن زندگی جاری به آن بخش‌ها، این مناطق را حفظ و احیاء کنند.
   دبیر شورای عالی معماری و شهرسازی با اشاره به اینکه مشکلات معماری نیاز به سیاست‌گذاری دارد، می‌گوید: در ماده 169 قانون برنامه پنجم بحث‌های پیرامون سیما و منظر شهری مطرح شده است و پروژه‌هایی نیز در شهرها انجام شده اما یادتان باشد که مشکلات معماری ما با بخش‌نامه درست نمی‌شود بلکه سیاست‌گذاری لازم است، اما کافی نیست؛ سیاست‌گذاری وقتی در فضای اجرای سیاست قرار گیرد، عمل می‌کند.

   تعداد بازدید: 331
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
 • سایت های مرتبط
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 998,619
  تعداد بازدید امروز : 33
  تعداد بازدید دیروز : 943
  آخرین به روزرسانی : 12:30  1397/02/27
 • تماس با ما
  آدرس :

  مشهد ، میدان شهدا ، ساختمان توسعه شهرداری مرکزی ، طبقه سوم

  تلفن :32244124
  فاکس :32244125
  رایانامه :shahrsazi@mashhad.ir
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تاتامین و به روزرسانی محتوا:  معاونت شهرسازی و معماری شهرداری مشهد
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد