• بخشهای خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 370
   کد: 120569
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۵/۱۲/۰۴
   معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد:

   لازمه شناساندن شهر مشهد داشتن طرح جامع و تفصیلی است

   ورود 25 میلیون زائر در سال به این شهر، سبب افزایش نقدینگی می‌شود که این نقدینگی به جیب مردم می‌رود و در کنار آن نیز در بحث مسکن نیز کمک می‌کند، اما این بستر کافی نیست و شرایط بهتری را می‌طلبد که بسته‌ای باید برای شهر مشهد تهیه شود.
    لازمه شناساندن شهر مشهد داشتن طرح جامع و تفصیلی است

   معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد گفت: شناساندن شهر مشهد به دنیا، نیازمند سند توسعه یعنی طرح جامع و تفصیلی است
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، محمدرضا حسین‌نژاد در همایش ساخت و ساز و رونق اقتصادی که در هتل پارس برگزار شد، عنوان کرد: افت ساخت و ساز در کشور در سال‌های اخیر بین 50 تا 60 درصد بوده است که البته سهم شهر مشهد از این میزان کمتر بوده است.
   وی بیان کرد: وجود بارگاه منور رضوی و رفت و آمد شیعیان و افراد مایل به سرمایه‌گذاری در این شهر فرصتی برای چند برابر کردن رونق ساخت و سازها ایجاد خواهد کرد که باید از این فرصت استفاده شود تا تسهیلاتی به آنان اختصاص داده شود.
   حسین‌نژاد افزود: ورود 25 میلیون زائر در سال به این شهر، سبب افزایش نقدینگی می‌شود که این نقدینگی به جیب مردم می‌رود و در کنار آن نیز در بحث مسکن نیز کمک می‌کند، اما این بستر کافی نیست و شرایط بهتری را می‌طلبد که بسته‌ای باید برای شهر مشهد تهیه شود.
   وی اظهار کرد: چهار هزار هکتار سکونتگاه غیررسمی در حاشیه شهر مشهد وجود دارد که به عنوان بافت فرسوده مطرح است؛ دو هزار هکتار دیگر نیز در بافت مرکزی وجود دارد که جمعا 6 هزار هکتار بافت فرسوده برای شهر مشهد به شمار می‌آید.
   معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد ابراز کرد: همچنین مساحت شهر مشهد 30 هزار هکتار است که یک پنجم از این مساحت را بافت فرسوده شامل می‌شود.
   حسین‌نژاد ادامه داد: اگر بخواهیم مشهد رونق اقتصادی پیدا کند، باید شکل و شمایل مناسبی داشته باشد، تا به عنوان یک بسته کلی به سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی ارائه شود، اما وجود این بافت فرسوده، مناسب برای ارائه به سرمایه‌گذاران نخواهد بود.
   وی با اشاره به اینکه سیما و منظر شهری باید مانند سایر کشورها از نظم برخوردار باشد، عنوان کرد: تمام ساخت و سازهای این شهر، اگر با آهنگ مناسب هارمونی لازم را پیدا نکنند، مشهد زیبا را پدید نمی‌آورند.
   رسیدن به توسعه پایدار نیازمند مشارکت تمام مردم است
   حسین‌نژاد ادامه داد: نظام مشخصی برای صدور پروانه یا مدل مشخصی برای مردم و مخاطبان در شهر مشهد وجود ندارد، چرا که رسیدن به الگوهای پایدار برای شهر مشهد با ارتباط با مردم بوجود می‌آید و این در حالی است که عمده ارتباط ما با دانشگاهیان و اساتید است که ارتباط با مردم باید به یک مطالبه تبدیل شود و اگر این امر صورت بگیرد، نگرانی‌های مربوط به حاشیه‌نشینی و بافت فرسوده کاهش می‌یابد.
   ابلاغ سند معماری اسلامی – ایرانی ضرورت دارد
   وی ابراز کرد: شهر مشهد به لحاظ امنیت، مبلمان و سیما و منظرشهری باید الگویی داشته باشد و حرفی برای گفتن داشته باشد.
   معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد اضافه کرد: اگر چه معماری اسلامی – ایرانی مورد تاکید رهبری بوده و در قانون پنجم توسعه آمده است، اما سند معماری اسلامی مشخصی در کشور وجود ندارد و هنوز هیچ سندی در این خصوص به شهرداری‌ها ابلاغ نشده است که ما به عنوان مجری آن را اجرا کنیم.
   حسین‌نژاد در ادامه خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه کمیته سیما و منظر شهر مشهد حدود سه سالی است که تشکیل شده و در بدو امر به هویت بخشی ساختمان‌های گروه دال پرداخته ‌است که متاسفانه با مقاومت‌هایی روبرو بوده است، چرا که بر روی آن به درستی کار نشده است که بایستی در رساله‌ها و پایان نامه‌های دانشجویی سال‌های آینده بر روی این موضوع به لحاظ سیما و منظر شهری، معماری و ... کار شود و هدفگذاری غایی آن مشخص شود.
   وی اظهار کرد: طرح جامع شهر مشهد به عنوان سند توسعه مطرح است که در سال 83 مورد بازنگری قرار گرفت و با توجه به مغایرتها هنوز به تصویب نرسیده و در این راستا، تنها طرح خازنی ملاک عمل شهرداری مشهد است که مربوط به سال52 است.
   حسین‌نژاد گفت: همچنین در سال 73 هم طرح مهرآزان منجر به طرح تفصیلی نشده است و شهر مشهد برای اداره کردن شهر خود، اسناد توسعه‌ای خوبی ندارد.
   هنوز طرح تفصیلی مناسبی برای پاسخگویی به مردم در شهر مشهد وجود ندارد
   وی اعلام کرد: مشاوران طرح جامع در مسیر تصویب طرح با مغایرت‌ها و اشتباهات روبرو می‌شوند و در این راستا 170 مورد تغییر در مصوبه شورای سوم داده می‌شود، پس از آن متاسفانه توسط دو فرد تغییراتی اعمال می‌شود و طرح به شورای عالی شهرسازی ارائه داده می‌شود و به دلیل نااطلاعی وزیر راه و شهرسازی از تصویب این طرح، این طرح به صورت مصوبه ابلاغ می‌شود.
   معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد گفت: مشاوران هفت حوزه شهرداری نیز میلیاردها تومان از ما پول دریافت کرده‌اند و بنا بر آن گذاشتند که بدون اعمال تغییرات، برای همان طرحی که در شورای سوم به تصویب رسید و مهر زده شد، طرح تفصیلی در نظر بگیرند که حدود سه سال است که نه از طرح جامع و نه از طرح تفصیلی خبری است، تا بتواند برای ما در ابعاد مختلف تعیین تکلیف کند.
   حسین‌نژاد بیان کرد: همچنین هنوز طرح تفصیلی مناسبی برای پاسخگویی به مردم در شهر مشهد وجود ندارد.
   وی تاکید کرد: باید الگویی برای توسعه پایدار در دستگاه‌های حکومتی، نظارتی و حاکمیتی و مجری داشته باشیم و مشهد به عنوان نگینی در کشور مطرح باشد.
   حسین‌نژاد گفت: باید مشهد و دیگر شهرها را به عنوان الگویی به دیگر کشورها شناسایی کنیم که این امر نیازمند سند توسعه است تا بتوانیم عرضه واقعی در دنیا داشته باشیم، اما این نابسامانی یعنی نداشتن سند توسعه در تمام کلانشهرها وجود دارد که باید مرتفع شود.
   زهرا غلامی

   تعداد بازدید: 370
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
 • سایت های مرتبط
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 998,662
  تعداد بازدید امروز : 76
  تعداد بازدید دیروز : 943
  آخرین به روزرسانی : 12:30  1397/02/27
 • تماس با ما
  آدرس :

  مشهد ، میدان شهدا ، ساختمان توسعه شهرداری مرکزی ، طبقه سوم

  تلفن :32244124
  فاکس :32244125
  رایانامه :shahrsazi@mashhad.ir
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تاتامین و به روزرسانی محتوا:  معاونت شهرسازی و معماری شهرداری مشهد
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد