• بخشهای خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 233
   کد: 121456
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۵/۱۲/۱۶
   معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد تاکید کرد؛

   توجه به خواست اجتماعی در حوزه سیما و منظر شهری

   برای فرهنگ‌سازی و آماده کردن جامعه، نیازمند برگزاری چنین همایش‌هایی است تا تبدیل به مطالبه شود و هرچه زودتر به سیما و منظر شهری همگون و داشتن معماری متناسب در شهر منجر شود.
   توجه به خواست اجتماعی در حوزه سیما و منظر شهری

   معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد بر توجه به خواست اجتماعی در حوزه سیما و منظرشهری تاکید کرد.
   به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، محمدرضا حسین‌نژاد در دومین نشست تخصصی مدیران ارشد شهری با دانشجویان رشته شهرسازی که در هتل پارس مشهد برگزار شد، عنوان کرد: یکسان‌سازی و همانندسازی سیما و منظر شهری نیازمند سازکارهایی است که خلاقیت و نوآوری معماران را می‌طلبد.
   وی بیان کرد: تاکیدات رهبر معظم انقلاب بعد از جلسه شهرداری و شورای اسلامی شهر تهران مبنی بر اهمیت معماری اسلامی در شهرها، باعث شد تا در قانون برنامه پنجم، فشاری به وزارت راه و شهرسازی وارد شد تا دستورالعملی برای شهرداری‌های کل کشور برای معماری و شهرسازی اسلامی در بحث سیما و منظر شهری ارائه شود، اما متاسفانه به سندی مشخص برای شهرداری‌ها منجر نشد.
   معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد ابراز کرد: برای رسیدن به هویت ایرانی- اسلامی باید دید که آیا آن را باید از گذشته تقلید کرد یا از سبک اروپایی آن را گرفت یا آن خلاقیت را از ضمیر خود بهره جست.
   حسین‌نژاد یادآور شد: اما در یک نگاه می‌توان دید که باید خلاقیات در فکر و ضمیر انسان به ظهور برسد و این باورها و خلاقیت‌ها باید تبدیل به روش، قاعده و قانون شود و یکی از محل‌های تبلور این قواعد و قوانین، بحث‌های شهرداری و پروانه‌های ساختمانی است.
   وی ادامه داد: تشکیل کمیته‌های تخصصی در حوزه معاونت شهرسازی و معماری با هماهنگی وزارت راه و شهرسازی استان و تشکیل مدیریت سیما و منظر در شهرداری از جمله مواردی است که مدیریت شهری در دوره چهارم شورای اسلامی شهر آن را دنبال کرده است.
   به گفته وی، ما در فاز نخست گروه ساختمانهای دال را مدنظر قرار داده‌ایم.
   معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد در ادامه اضافه کرد: متاسفانه جداره و سیما و منظر چهار محور منتهی به حرم مطهر رضوی از معماری اسلامی برخوردار نیست و یکنواختی و چشم‌نوازی در آن وجود ندارد که این امر به گذشته برمی‌گردد.
   حسین‌نژاد اظهار کرد: برای رسیدن به دیدگاه مشترک و داشتن استراتژی در زمینه معماری اسلامی، نیازمند داشتن برنامه هستیم، همانطور که برای طرح تفصیلی نیازمند ضابطه هستیم.
   وی با بیان اینکه در بحث نما، سیما و منظر شهری باید به خواست اجتماعی توجه کرد، گفت: با توجه به جمعیت میلیونی شهر مشهد و خواست شهروندان، این امر اراده و عزم عمومی را به لحاظ فرهنگ‌سازی برای شهروندان می‌طلبد.
   معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد ادامه داد: تبلور این اراده عمومی از دانشگاه‌ها آغاز می‌شود که ساختمان‌های ما چه داخل آن و چه بیرون آن براساس هویت اسلامی و ایرانی خود ما ساخته شود.
   حسین‌نژاد خاطرنشان کرد: معمارانی از گذشته تا الان موفق بوده‌اند که خلاقیت و فطرت خود را منصه ظهور گذاشته‌اند.
   وی تاکید کرد: دانشجویان معماری و شهرسازی به عنوان سرمایه‌های ما، باید به نقطه‌ای برسند که هویت واقعی ما یعنی همان هویت ایرانی ما را زنده و مطابق با آن، خواسته خود را از مدیریت شهری مطالبه کنند.
   معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد خطاب به دانشجویان رشته معماری عنوان کرد: مطالبه‌گری شما باعث می‌شود که مدیریت شهری، برای همگون‌سازی جداره‌های شهری هزینه‌ای را تخصیص دهد که این هزینه می‌تواند با مشارکت شهروندان شکل بگیرد.
   حسین‌نژاد تصریح کرد: مشکلات زیادی در شهر مشهد چون بحث حاشیه نشینی، وجود بافت فرسوده، ناهمگون بودن جداره‌های شهری و... وجود دارد که این امر مشارکت عمومی را می‌طلبد.
   وی عنوان کرد: ما در مدیریت شهری به دنبال این هستیم که ضوابطی را در پروانه‌های ساختمانی جایگزین کنیم و به قوی‌سازی کمیته سیما و منظر شهری بپردازیم و از وزارت راه و شهرسازی می‌خواهیم تا هرچه زودتر قوانین بحث‌های مربوط به کل کشور در زمینه معماری اسلامی – ایرانی و جداره‌های شهری را به ما ارائه دهد.
   معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد افزود: برای فرهنگ‌سازی و آماده کردن جامعه، نیازمند برگزاری چنین همایش‌هایی است تا تبدیل به مطالبه شود و هرچه زودتر به سیما و منظر شهری همگون و داشتن معماری متناسب در شهر منجر شود.
   این همایش با موضوع نقش معماران و شهرسازان در جداره‌های شهری در هتل پارس مشهد برگزار شد.

   تعداد بازدید: 233
   ارزیابی
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
 • سایت های مرتبط
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 998,614
  تعداد بازدید امروز : 28
  تعداد بازدید دیروز : 943
  آخرین به روزرسانی : 12:30  1397/02/27
 • تماس با ما
  آدرس :

  مشهد ، میدان شهدا ، ساختمان توسعه شهرداری مرکزی ، طبقه سوم

  تلفن :32244124
  فاکس :32244125
  رایانامه :shahrsazi@mashhad.ir
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تاتامین و به روزرسانی محتوا:  معاونت شهرسازی و معماری شهرداری مشهد
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد