23°C نیمه ابری
 • دوشنبه،07 خرداد 1397
 • ورود
 
     
   • مسابقه

    مسابقه طراحی نمای مجموعه های ورزشی شهرداری مشهد
    بارویکرد معماری ایرانی اسلامی


    برگزارکننده:
    معاونت شهرسازی ومعماری شهرداری مشهد با همکاری دانشگاه خیام

    مقدمه:
    نما و پوسته هر شهر بیانگر هویت، تاریخ و میراث آن شهر محسوب میشود. بنابراین دقت در طراحی،اجرا و هماهنگی نماهای شهری میتواند باعث ارتقاء کیفیت بصری و هویت بخشیدن به شهر شود. امروزه التقاط سبکهای معماری در نمای ساختمانها، نوعی بیهویتی در مؤلفه های فرهنگی و اجتماعی معماری و گونه ای عدم یکپارچگی و پیوستگی در مفاهیم مرتبط با معماری در حوزه نماهای شهری را بوجود آورده است. در سالهای اخیر برای احیاء هویت معماری ایرانی اسلامی اقداماتی چون الگوسازی در بافتهای فرسوده ، تدوین ضوابط طراحی نما و برگزاری مسابقات طراحی صورت گرفته که از نتایج آنها می توان قبول سهم مشترک حوزه عمومی و خصوصی بر نما است را نام برد ، اما این ناهمگونی همچنان باقی است.

    هدف مسابقه:
    هدف این مسابقه تدبیر ایده های طراحی برای نمای ساختمانهای ورزشی با توجه به معماری ایرانی اسلامی برای هویت بخشیدن به معماری معاصر و نماهای شهری است. این ساختمانهای ورزشی توسط حوزه معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد ساخته شده و در دست بهره برداری است .

    شرح مسابقه:
    مسابقه طراحی نمای ساختمانهای ورزشی با توجه به معماری ایرانی اسلامی در سطح شهر مشهد و در دو مرحله برگزار می گردد، شرکت کنندگان پس از ثبت نام، بنابر مدارک ارائه شده از سوی برگزارکننده در زمان مقرر در مسابقه شرکت نموده و طرح خود را در قالب مدارک خواسته شده به برگزار کننده مسابقه ارسال نموده و پس از داوری اولیه طرح های برتر اعلام می گردد. این طرح ها در مرحله بعد در جلسات توجیهی با هیئت داوران بررسی و تحلیل و آماده ارائه نهایی می شوند و پس از تحویل نهایی و با نظر هیئت داوران طرح برتر مشخص می گردد و درصورت اجرایی بودن طرح به کمک تیم برگزیده آماده ی اجرا می شود.
    لازم به ذکر است که هر دانشجو می تواند بیش از یک کار نیز ارائه دهد و در تعداد طرح ها محدودیتی وجود ندارد.

    خواسته های مسابقه:
    با توجه به مشکلات کنونی نمای ساختمانهای ورزشی با توجه به معماری ایرانی اسلامی انتظار می رود در طرح های ارائه شده تلاش شود تا این مشکلات برطرف شوند:


    معیارهای ارزیابی:
    معیارهای زیر در داوری پروژه ها مورد بررسی قرار خواهد گرفت:
    – خلاقیت و نوآوری در طراحی
    – اجرایی بودن طرح پیشنهادی
    – طراحی و ارائه جزئیات اجرایی
    – توجه به حفظ جایگاه ورودی مجموعه
    - توجه به معماری ایرانی اسلامی
    لازم به ذکر است که در داوری پروژه ها تمامیت طرح مورد بررسی قرار خواهد گرفت و هریک از معیار های بالا به تنهایی مورد ارزیابی و امتیاز دهی واقع نمی گردند.


    کاربر گرامی جهت ثبت نام ابتدا وارد سایت شوید