یکشنبه, ۱۳ مهر ۱۳۹۳ ۲۳:۴۶ ۵۹۱
طبقه بندی:
  • اخبار معاونت شهرسازی
  • پیامها و اطلاعیه ها
چچ
ضرورت ایجاد نقطه تعادل بین ابعاد توسعه شهری

ضرورت ایجاد نقطه تعادل بین ابعاد توسعه شهری

در تمام پدیده‌ها یک موضوعی به نام ظرفیت وجود دارد، و استفاده از ظرفیت در تمامی امور باید به عنوان یک اصل شناخته شود و البته این موضوع را هم باید مدنظر داشته باشیم که ما نمی‌توانیم به این ظرفیت تنها یک بعد خشک فیزیکی بدهیم بلکه باید ابعاد معنوی را نیز در نظر گرفت.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد بر ایجاد نقطه تعادل بین ابعاد توسعه شهری تاکید کرد.
، محمدرضا حسین‌نژاد در اولین نشست تخصصی مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر مشهد که با موضوع ضرورت بلندمرتبه‌سازی برگزار شد، اظهار کرد: در بحث بلند مرتبه‌سازی صرف اینکه بگوییم بلندمرتبه‌سازی به صورت مطلق یک نیاز است و یا برعکس آن رشد عمودی شهر نیاز نیست صحیح نیست بلکه باید همه ما به یک توافقاتی در خصوص ویژگی‌های یک ساختمان بلند مرتبه برسیم.
وی با اشاره به اینکه ظرفیت در بحث شهرسازی به معنای در نظر گرفتن تمامی ابعاد نظیر مسائل اجتماعی و حقوقی، اقتصادی و جغرافیایی است، افزود: آنچه که مشخص است این است که در تمام پدیده‌ها یک موضوعی به نام ظرفیت وجود دارد، و استفاده از ظرفیت در تمامی امور باید به عنوان یک اصل شناخته شود و البته این موضوع را هم باید مدنظر داشته باشیم که ما نمی‌توانیم به این ظرفیت تنها یک بعد خشک فیزیکی بدهیم بلکه باید ابعاد معنوی را نیز در نظر گرفت.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد خاطرنشان کرد: در هر شهری که بخواهیم بلندمرتبه سازی و در کل ساخت و ساز انجام دهیم وضعیت و شرایط مکانی آن منطقه بسیار اهمیت دارد زیرا این شرایط مکان است که ظرفیت زمین مورد نظر را مشخص می‌کند.
حسین‌نژاد بیان کرد: طبق تحقیقات صورت گرفته در شهر مشهد مناسب‌ترین منطقه برای بلند مرتبه‌سازی در قسمت میانی و غرب قرار دارد و ضعیف ترین منطقه نیز در قسمت شرقی است که البته به صورت مطلق نیست.
وی با تاکید بر اینکه ظرفیت مورد نیازی که بتواند همه ابعاد از قبیل اقتصادی، اجتماعی و غیره را در مبحث بلندمرتبه سازی در برداشته باشد بسیار اهمیت دارد، افزود: باید نقطه تعادلی را در بین تمام ابعاد توسعه شهری پیدا کرد و از ظرفیت موجود در سطح شهر به نحو احسن استفاده کنیم.  

فهرست طبقات