پنجشنبه, ۱۰ مهر ۱۳۹۹ ۰۹:۴۸ ۱۴۵
طبقه بندی: اخبار معاونت شهرسازی
چچ
 نظارت بر سر و صدای ناشی از ساخت و سازها بر عهده مهندسین ناظر است / کاهش 20 روزه صدور پروانه های ساختمانی

نظارت بر سر و صدای ناشی از ساخت و سازها بر عهده مهندسین ناظر است / کاهش 20 روزه صدور پروانه های ساختمانی

معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد در پاسخ به درخواست های مردمی 137 گفت که نظارت بر سر و صدای ناشی از ساخت و سازها، بر عهده مهندسین ناظر بوده و شهروندان می توانند برای شکایت در این خصوص با نظام مهندسی تماس بگیرند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، محمدرضا حسین نژاد که با حضور در مرکز ارتباطات مردمی 137، پاسخگوی مستقیم تماس های شهروندان بود، اظهار کرد: از جائیکه تامین درآمد شهرداری از عوارض پرداخت شده شهروندان تامین می شود لذا باید شهروندان، زبان گفتگوی مشترکی با شهرداری داشته باشند که یکی از نقاط قدرتمند ارتباط مردم با شهرداری، مرکز 137 است که در طول 24 سال گذشته، به خوبی توانسته است نقش خود را ایفا کند.
وی افزود: مدیران شهری نیز باید با توجه به حجم و فراوانی درخواست های مردمی 137 در هر موضوع، نسبت به برنامه ریزی در آن خصوص و اختصاص بودجه، اقدام کنند زیرا پیام های مردمی 137، به خوبی نشان دهنده نقاط ضعف و قوت کار در مدیریت شهری است.
حسین نژاد اضافه کرد: در فضای کمبود مسکن و گسترش پدیده هایی چون اجاره بام در تهران، سوداگران مسکن نیز دست به کار شده و باعث می شوند در کنار کمبود اکیپ های گشت و نظارت بر ساخت و سازها، ساخت و سازهای غیر مجاز افزایش یابد، لذا شاهد نابسامانی موجود ساخت و ساز در همه کلان شهرها هستیم، همین موضوع نیز باعث شده است پرتکرارترین درخواست مردمی 137 نیز به موضوع نظارت بر ساخت و سازها اختصاص یابد.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد در ادامه عنوان کرد: افزایش سه برابری محدوده مشهد نیز باعث شده است تا کار نظارت بر ساخت و سازها بسیار سخت تر شود، اما لازم است تا نسبت به افزایش تعداد نیروها و اکیپ ها در حوزه نظارت بر ساخت و سازها اقدام کنیم تا بیش از پیش بتوانیم جلوی ساخت و سازهای غیرمجاز را بگیریم.
حسین نژاد با تاکید بر لزوم تقویت مرکز ارتباطات مردمی 137 برای افزایش ارتباط مردم با مدیریت شهری، تاکید کرد: شهروندان می توانند شکایات خود را در خصوص مزاحمت های ساختمانی، به سازمان نظام مهندسی اعلام کنند تا از طریق شورای انتظامی به تخلف مهندس ناظر در خصوص عدم پرداختن به سر و صدا و مزاحمت ناشی از ساخت و ساز، رسیدگی شود.
وی درباره هوشمندسازی صدور پروانه های ساختمانی نیز گفت: در گذشته، به علت شناور بودن درخواست مراجعین، فرآیند طولانی می شد و شهروند از حق خود مطلع نمی شد اما با شیوه نامه جدید که سیستمی شده است، شهروند می داند که حقوقش بر اساس طرح و خارج از ضابطه طرح چقدر است و در مجموع چند طبقه می تواند بسازد که اجرای آن، پای واسطه ها را نیز کوتاه خواهد کرد، با اجرا شدن این روش از 20 روز آینده، عملا در هر پرونده حدود 15 تا 20 روز کاهش زمان صدور پروانه خواهیم داشت.

فهرست طبقات